מסלולים בלוג

בנק ישראל מותיר את הריבית על 0.1%

change-credit-card-interest-rate

בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש ינואר על 0.1%, כאשר הנחת העבודה היא שגם בחודשיים הבאים היא תישאר ללא שינוי. למעשה, המשק הישראלי צפוי לסגור בקרוב שנתיים בהם הריבית נותרה זהה. חשוב לציין, שהודעתה של הוועדה המוניטרית של הבנק אינה מפתיעה ותואמת את הציפיות של שוק ההון.

אז מדוע החליטה הוועדה המוניטרית של הבנק, בראשות הנגידה קרנית פלוג, שלא להעלות את הריבית בחודש הקרוב? כי אין מספיק סיבות לעשות זאת. אף על פי, שהפד האמריקני העלה את הריבית במשק האמריקאי, גוש האירו שנחשב לגוש הסחר העיקרי השני של ישראל, נמשכת המדיניות המוניטרית המרחיבה של ה-ECB. נוסף על כך, השקל ממשיך במגמת ההתחזקות אל מול הדולר (1.4%) והאירו ( 2.6%).

במידה ותועלה הריבית במשק הישראלי, צפוי השקל להתחזק עוד יותר מול המטבעות הזרים, מה שיקשה על היצואנים הישראלים. סיבה נוספת בגינה נותרה הריבית על כנה, הוא מדד המחירים לצרכן שירד בחודש נובמבר ב-4 עשיריות האחוז, מה שמעמיק את ההבנה כי גם השנה תהיה האינפלציה סביב האפס. העלאת ריבית אינה מהווה תמריץ חיובי לצריכה והשקעה שבתורן מובילות לעליית מחירים. העלאת ריבית תפגע בסיכויים של בנק ישראל להביא את המשק לטווח הריבית של 1%-3% שנקבעה לו.

toc

תגובות

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×