מסלולים בלוג

בכמה צמח המשק ברבעון השלישי של השנה?

1245016

ע"פ נתוני לשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), הצמיחה ברבעון השלישי עלתה על התחזיות בשוק, שעמדו על קצב שנתי של 3%. חשוב לציין, שמדובר באומדן צמיחה ראשוני, שאף עשוי להשתפר בצורה משמעותית בחודשים הקרובים.

לצורך העניין, הלמ"ס עדכנה את העלייה בתוצר ברבעון השני כלפי מעלה מ-4.3% ל-4.9%. הנתון שבלט במיוחד, הוא מה שעשוי להתברר כחזרה של המשק הישראלי להסתמכות על השקעה ולא על הצריכה הפרטית אשר החזיקה את התוצר בשנים האחרונות. ההשקעה של יזמים בנכסים קבועים (בניינים, מכונות, כלי רכב וכדומה) עלתה ב-12.2%, זאת לעומת הצריכה הפרטית והציבורית שהסתפקו בעלייה של 2.9% כל אחת. עם זאת, הייצוא הישראלי איכזב, זאת לאחר שרשם ירידה בשיעור של 4.7% ברבעון השלישי של השנה.

עד לרבעון השלישי, סעיף הנכסים הקבועים רשם עלייה מועטה, זאת בעיקר בזכות קבלני הבניין – בעוד שהתעשיינים נדחקו לאחור וכמעט ולא שדרגו או רכשו ציוד. ההשקעה בבנייה למגורים עלתה ב-9 אחוזים, כאשר ההשקעה במכונות ובציוד עלו בשיעור של לא פחות מ-135% (בחישוב שנתי).
חשוב להזכיר, שלשדרוג העצום של מפעל אינטל בקריית גת היתה השפעה עצומה על הנתונים ברבעון השלישי, כך שמדובר באומדן ראשוני ונצטרך להמתין עד לסוף השנה כדי לקבל את התמונה המלאה. האם נראה את ההשקעה בנכסים קבועים יורדת לממדים הטבעיים שלה? המשיכו לעקוב אחרינו.

toc

תגובות

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×