מאמרי ידע

מתכננים לקחת משכנתא? כדאי שתקראו את הסקירה שלנו לרבעון הרביעי

1421716

נפתח בתוצאות מאמר מאת חטיבת המחקר של בנק ישראל מחודש מאי 2016 : בנק ישראל מצא בבדיקתו כי על אף פעולות הממשלה להגדלת היצע דירות ובדגש על שינויי המס, גמישות הביקוש לדירות של רוכשי דירה ראשונה הינה נמוכה ביותר, ובמילים פשוטות יותר, קיימת תגובה זניחה  לפעולות הממשלה מצד הרוכשים.

בשיחות עם גורמים בכירים בבנקים טענה זו מתחזקת ואף מוסרים כי שוק המשכנתאות בחודשים אלו בועט ופעיל בחותר וכי אין בשורה בפיהם בעתיד הקרב לבוא.

 photo 435677444_zps2yixsete.png
לא די במחירי הדירות הגבוהים אלא שלאחרונה וביחס לחצי הראשון של השנה, עולה גזירה חדשה – עלייה משמעותית בריבית המשכנתאות בכל מסלולי המשכנתאות הקיימים. העלייה שחלה הינה בשיעור של כ-1.5% לעומת הריביות הממוצעות שהיו נהוגות לכלל תמהיל הבקשה.

בטווח הארוך ההשפעה עשויה להגיע לכ- 130,000 ש"ח עבור הלוואה בגובה של 1,000,000 ש"ח) כמובן תחת ההשפעה האינדיבידואלית של דירוג ומצב פיננסי כולל של הלקוח).

עלייה זו נובעת מהסיכון ההולך וגובר של הבנקים ומחיר הכסף אותו עליהם לרתק, לצורך עמידה ביחסי הון לדרשת בנק ישראל.

לאחרונה בוצעו מספר מכירות של תיקי משכנתאות  על ידי הבנקים הגדולים לחברות הביטוח על מנת לצמצם חשיפות.

עבור הציבור הרחב מהלכים אלו אינם מטיבים היות ומחד, הריביות אינן יורדות ומשתפרות, ומאידך, חשיפות וסיכוני הבנק עוברים באופן ישיר לתיקי הפנסיות של כולנו.

הכותבים : מסלולים פיננסים בע"מ, חברה המתמחה בייעוץ משכנתאות עם התמחות בשינויי תמהילים קיימים לחסכון מתמשך, יעוץ עסקי וגיוס אשראי לעסקים

toc

תגובות

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×